24 березня – Всесвітній день боротьби з туберкульозом
Мета Дня – підвищити рівень обізнаності населення щодо глобальної епідемії туберкульозу та розповісти про способи її профілактики та лікування. Одночасно із світовим співтовариством, відзначають день боротьби із захворюванням на туберкульоз і в Україні (Указ Президента від 22 березня 2002 року). Хоча за критеріями ВООЗ епідемію цієї хвороби в Україні подолано, наша країна все ж віднесена до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз.
Туберкульоз – одне з найдавніших інфекційних захворювань, яке характеризується утворенням в органах специфічних запальних змін. Він вражає практично всі органи і системи організму, але найбільш частою локалізацією туберкульозу є органи дихання.
Туберкульоз поширюється від хворої людини до здорової через повітря. При кашлі, чханні або відхаркуванні хворі на легеневий туберкульоз виділяють в повітря бактерії туберкульозу. Для інфікування досить вдихнути лише незначну кількість таких бактерій. Щорічно у світі захворюють на туберкульоз 8,8 млн. чоловік.
Всесвітній день боротьби з туберкульозом – це важлива нагода для підняття рівня поінформованості широких верств населення щодо даного захворювання.
Щоб уберегти себе від зараження туберкульозом, необхідно:
- дітям проводити профілактичні щеплення вакциною БЦЖ;
- відмовитися від шкідливих звичок (паління, алкоголізм, наркоманія);
- слідкувати за чистотою і порядком в приміщенні, не допускати скупчення пилу;
- не чистити в кімнаті одяг та взуття;
- як можна частіше провітрювати приміщення;
- дотримуватися режиму харчування;
- своєчасно лікувати супутні захворювання;
- у їжу вживати тільки кип’ячене молоко;
- дотримуватися режиму праці та відпочинку;
- загартовувати свій організм;
- займатися фізкультурою і спортом;
- частіше бувати на свіжому повітрі;
- боротися зі стресом;
- регулярно проходити флюорографічне обстеження.
Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для його ефективного лікування. Якщо у Вас є підстави підозрювати туберкульоз у себе, своїх рідних чи знайомих, обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря. Він за необхідності направить на консультацію до фтизіатра. Пам'ятайте: вчасно розпочате лікування дає можливість повного одужання та запобігає подальшому поширенню хвороби.