Пам’ятка для роботодавців щодо правової відповідальності за використання незадекларованої праці
Пам’ятка для роботодавців щодо правової відповідальності за використання незадекларованої праці
Виконавчий комітет Вільнянської міської ради роз’яснює:
задекларована праця - оплачувана діяльність на основі трудового договору, який забезпечує соціальні гарантії та права працівників;
незадекларована праця - оплачувана діяльність (робота), яка офіційно не оформлена, або не повністю оформлена відповідно до чинного законодавства.
Використання незадекларованої праці є грубим порушенням трудового законодавства і тягне за собою сувору відповідальність перед Законом.
Роботодавець використовує незадекларовану працю, якщо:
- він не оформив із працівником трудовий договір і не повідомив про його найм до органів Державної фіскальної служби;
- якщо офіційно виплачує лише частину заробітної плати, а решту у так званих конвертах;
- якщо укладено цивільно-правову угоду або договір із працівником, який фактично виконує певні трудові функції за посадою на постійному робочому місці і отримує за це винагороду на постійній основі;
- якщо роботодавець здійснює діяльність без реєстрації як юридична, або фізична особа - підприємець і при цьому наймає на роботу працівників.
Всі вищенаведені пункти є грубим порушенням чинного законодавства про працю, а саме:
- здійснення фактичного допуску до роботи працівників без укладання з ним трудового договору (контракту);
- виплата заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування та податків;
- оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві;
- підміна трудових відносин цивільними - використання праця працівника без укладання з ним трудового договору (контракту).
Варто пам’ятати!
Відповідно до статті 265 Кодексу законів про працю України розмір санкції за порушення законодавства про працю (незадекларований працівник, факт підміни трудового договору цивільно-правовим/договором про стажування, виплати заробітної плати в конверті, виплати винагороди працівнику без нарахування/сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків, фактичного використання праці працівника повний день, при оформленні його на неповний робочий день) складає 10 мінімальних заробітних плат, що у 2021 році становить 60 000 грн.
Вчинення такого порушення повторно протягом двох років обійдеться роботодавцеві вже у 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, стосовно якого скоєно порушення, що складатиме 180 000 грн.
В черговий раз звертаємо увагу роботодавців на недопущення використання незадекларованої праці. Якщо ви вважаєте, що використання незадекларованої праці спрощує ведення бізнесу та зменшує фінансові витрати, ви помиляєтеся. Фінансові ризики і наслідки використання незадекларованої праці значно перевищують витрати, які виникають у разі оформлення трудових відносин із працівниками відповідно до законодавства. Незадекларована праця наносить шкоду суспільству, державі та працівнику. Будьте свідомими громадянами, дотримуйтесь законодавства про працю.