Сертифікація – шлях сміливих учителів

Дата: 13.01.2023 09:04

З 2019 року в Україні проходить сертифікація учителів початкових класів.

Відповідно до статті 51 Закону України «Про освіту» сертифікація педагогічних працівників – це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника, що здійснюється шляхом незалежного тестування, самооцінювання та вивчення практичного досвіду роботи.

Метою сертифікації є виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню. Вона відбувається виключно на добровільних засадах.

Порядок проведення сертифікації педагогічних працівників установлює Положення про сертифікацію педагогічних працівників.

Сертифікація передбачає три етапи:

1.оцінювання фахових знань та умінь учасників сертифікації шляхом їх незалежного тестування, що організовується Українським центром оцінювання якості освіти та регіональними центрами;

2.самооцінювання учасником сертифікації власної педагогічної майстерності;

3.експертне оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації шляхом вивчення практичного досвіду їх роботи, що організовується Державною службою якості освіти та її територіальними органами.

Успішне проходження сертифікації зараховується як проходження чергової (позачергової) атестації педагогічним працівником з присвоєнням йому наступної категорії педагогічного працівника або підтвердженням наявної вищої категорії. Також вчителі, які успішно пройшли сертифікацію, отримають 20% надбавку до заробітної плати.

Учителі Вільнянської міської територіальної громади мають значні успіхи. За останні три роки сертифікати отримали 7 учителів початкових класів. У 2020 році – 3 учителя (Малиш Т.М.- Вільнянська ЗОШ № 2, Пітіляко Н.Ю. – Вільнянська ЗОШ № 3, Кузьменко М.В. – Вільнянська гімназія «Світоч»); у 2021 році – 3 учителя (Лукіна Т.В. – Вільнянська ЗОШ № 1, Бородаєнко І.М. – Вільнянська ЗОШ № 3, Тільчарова Н.О. - Вільнянська гімназія «Світоч»); у 2022 році – 1 учитель (Скотаренко А.В. - Вільнянська № 3).

Не зважаючи на військовий стан, у 2022 році у Запорізькій області 41 учитель успішно пройшов сертифікацію. При максимальному балі 160, один учитель із Запорізької області отримала найвищий бал. Скотаренко Анна Володимирівна - Вільнянська № 3, отримала 159 балів ( на фото - вчитель Скотаренко Анна Володимирівна).

Учителі, які пройшли сертифікацію мають високий рівень професійної майстерності, можуть залучатися до проведення супервізії, апробації підручників, розробки навчальних програм, бути наставниками для молодих педагогів, бути учасниками та експертами інституційних аудитів. Тобто сертифікований учитель має досить багато таких своєрідних привілеїв – може брати участь у розробці державних стандартів і різноманітних програм, стати головою методичного об’єднання тощо. Також ці вчителі залучаються Управлінням державної служби якості освіти до оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації шляхом вивчення практичного досвіду їх роботи у якості експертів. Такими експертами у цьому році були Бондаренко І.Ж. – методист КУ «ЦОКДРОЗ» ВМР (впродовж чотирьох років), Кузьменко М.В. – Вільнянська гімназія «Світоч» (другий рік поспіль), Лукіна Т.В. – Вільнянська ЗОШ № 1, Бородаєнко І.М. – Вільнянська ЗОШ № 3, Тільчарова Н.О. - Вільнянська гімназія «Світоч» (вперше).

Міністерство освіти планує у 2023 році поширити сертифікацію на інші категорії педагогічних працівників. А саме, запровадити сертифікацію учителів базової середньої освіти – мовно-літературної і математичної освітніх галузей та керівників закладів освіти.

Зокрема, на 2023 рік заплановано квоти: вчителі початкових класів – 2 тисячі осіб, учителі української мови та літератури – 500 осіб, учителі математики – 500 осіб.

Сертифікація – це можливість удосконалити свій педагогічний досвід, поширити нові освітні технології, спілкування з колегами інших регіонів України, бути в авангарді на педагогічній ниви.