Вільнянська міська громада
Запорізька область, Запорізький район

Радіаційна небезпека-рекомендації від КНП "Вільнянська БЛ"ВМР"

Дата: 15.06.2023 11:06
Кількість переглядів: 99


Фото без опису
                                                                                                                                                                                                                                                                 

 

 

4 березня 2022 року російські окупаційні війська захопили місто Енергодар  і Запорізьку АЕС. Ситуація на Запорізькій атомній електростанції наразі залишається «вкрай нестабільною та потенційно небезпечною». Про це йдеться у новому звіті Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ). І ми повинні бути готовими  захистити себе у разі загрози виникнення аварії  з викидом (розливом) радіоактивних речовин:
Дії у випадну загрози виникнення аварії  з викидом (розливом) радіоактивних речовин:
       Запам'ятайте! Сирени та переривчасті гудки підприємств та транспортних засобів – це сигнал "Увага всім!" Негайно ввімкніть радіоприймач або телевізор (на місцеві канали). Уважно слухайте інформацію про надзвичайну ситуацію та інструкції про порядок дій, не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був вільним для зв'язку з вами. - При оголошенні надзвичайного стану не поспішайте! Зберігайте спокій.
     Часу для ретельного виконання заходів захисту у вас достатньо. Попередьте сусідів, надайте допомогу інвалідам, дітям та людям похилого віку.
         Вживайте заходи щодо зменшення проникнення радіаційних речовин в квартиру (будинок): щільно зачиніть вікна та двері, щілини заклейте.
Підготуйте запас питної води: наберіть воду у ємності, що закриваються, підготуйте найпростіші засоби санітарної обробки (мильний розчин для обробки рук), перекрийте крани.
        Підготуйтеся до можливої евакуації: підготуйте документи, цінності та гроші, предмети першої необхідності, необхідні ліки (обов'язково йодовані препарати), мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2-3 доби. Речі упакуйте та укладіть у найбільш захищеному від проникнення зовнішнього забруднення приміщенні.
   Дізнайтеся у місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування про місце збору мешканців для евакуації.
Від'єднайте всі споживачі електричного струму від електромережі, вимкніть газ. 
       Дії під час раптової аварії з викидом (розливом) радіоактивних речовин:
Зберігайте спокій, уникайте паніки. З одержанням повідомлення про радіаційну небезпеку населенню виконайте передбачені заходи.
Негайно заховайтеся в житлових будинках. Стіни дерев'яного будинку послаблюють іонізуюче випромінювання в 2 рази, цегляного - у 10 разів; заглиблені укриття (підвали): з покриттям із дерева - у 7 разів, з покриттям із цегли або бетону - у 40 - 100 разів.
         Слухайте повідомлення органів цивільного захисту.
Уточніть час початку евакуації.
Попередьте сусідів про початок евакуації.
Виконайте заходи  щодо зменшення проникнення радіоактивних речовин в квартиру (будинок).
        Підготуйте запас питної води, найпростіші засоби санітарної обробки.
Проведіть йодну профілактику Приймати йодид калію треба лише після офіційного сповіщення і лише одноразово. Не всім потрібні ці пігулки, адже вони можуть як врятувати, так і нашкодити. 
Які дози пігулок калію йодиду приймати:
-діти від одного місяця до трьох років — 32 мг,
-діти 3-12 років — 62,5 мг,
-підлітки 12-13 років та дорослі до 40 років — 125 мг,
Кому протипоказані ліки:
      Людям віком понад 40 років — за винятком вагітних жінок або тих, які продовжують грудне вигодовування — приймати калію йодид не потрібно: в такому віці щитоподібна залоза не накопичує радіоактивний йод, а прийом йодиду калію може призвести до порушеннь функції щитоподібної залози, зокрема гіпотеріозу.
      Надайте допомогу дітям, інвалідам та людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.
        По можливості негайно залиште зону радіоактивного забруднення.
Перед виходом з будинку вимкніть джерела електро-, водо- і газопостачання, візьміть підготовлені речі, протигаз, респіратор (якщо є в наявності), ватно-марлеву пов'язку, верхній одяг (плащ, пальто, накидка), гумові чоботи.
        З прибуттям на нове місце перебування проведіть дезактивацію засобів захисту, одягу, взуття та санітарну обробку шкіри (зніміть верхній одяг і, ставши спиною проти вітру, витрусіть та повісьте його на перекладину чи мотузку, віником або щіткою зметіть з нього радіоактивний пил та вимийте водою, обробіть відкриті ділянки шкіри водою. Для обробки шкіри можна використовувати вату, марлю чи просто рушники.
      Дізнайтеся у місцевих органів державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, що відповідають за надання допомоги потерпілому населенню. Запам'ятайте необхідні для виконання правила !
Використовуйте для  харчування лише консервоване молоко та продукти, що зберігалися у зачинених приміщеннях і не зазнали радіоактивного забруднення; не пийте молоко від корів, які пасуться  на забруднених пасовиськах;
   Не вживайте овочі,  які  росли на забрудненому радіоактивними речовинами ґрунті;
   Не пийте воду із відкритих джерел та із мереж водопостачання після офіційного оголошення радіаційної небезпеки, колодязі накрийте плівкою або кришками;
     Уникайте тривалого перебування на забрудненій території, особливо на пилових дорогах та на траві, не ходіть до лісу, не збирайте у лісі ягід, грибів та квітів, не купайтеся у водоймах;
      У приміщеннях, що призначені для перебування людей, щодня робіть вологе прибирання, бажано з використанням миючих засобів;
Змініть взуття перед входом у приміщення, вимийте його водою або витріть вологою ганчіркою, верхній одяг витрусіть та почистіть вологою щіткою.
    У разі перебування на відкритій, забрудненій радіоактивними речовинами місцевості обов'язково використовуйте засоби захисту (особливо під час вітру): захистіть органи дихання, шкіру та волосся. Засоби індивідуального захисту можна не використовувати в приміщеннях, в тиху погоду без вітру та після дощу.
      Сподіваємося, що наші рекомендації вам не знадобляться, але у випадку радіаційної небезпеки дисципліна, організованість та їх виконання значно зменшать променеве навантаження і будуть сприяти збереженню вашого здоров'я.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь