Колабораційна діяльність- державна зрада
3 березня 2022 року Верховною Радою України прийнятий і 15 березня 2022 р. набув чинності Закон № 2108-ІХ1, яким включено до Кримінального кодексу України нову статтю 111-1 “Колабораційна діяльність”, що охопила значну кількість складів кримінальних правопорушень щодо співпраці з державою агресором. По суті це різні склади кримінальних правопорушень, хоча деякі з них, конкурують між собою та з існуючими раніше складами.
Поверхнево можна виокремити категорію людей, які пішли на співпрацю за примусом чи під тиском, а часто і під тортурами. А ось дехто свідомо підтримує загарбників.
У зв’язку із цим, Законом № 2108 було передбачено кримінальну відповідальність за:
публічне заперечення громадянином України здійснення збройної агресії проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України;
публічні заклики громадянином України до: підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань та/або окупаційної адміністрації держави-агресора;
співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та/або окупаційною адміністрацією держави-агресора;
невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України.
Склад цього злочину і визначений ч. 1 ст. 111-1 Кримінального кодексу України та передбачає покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 10 до 15 років.
Можна дискутувати про надмірну м’якість або суворість покарання. Але, на думку авторів, воно є цілком справедливим. Особи, які співчувають окупанту та виправдовують його дії, закликають до співпраці з ворогом, мають бути надовго позбавлені можливості брати участь у будь-яких формах державного управління та місцевого самоврядування чи надання публічних послуг іменем України.
Тому попереджаємо про відповідальність, яка наступає у разі вчинення дій, пов’язаних з сприянням втргненню державі-агресору на територію України, посяганням на територіальну цілісність нашої держави та безпеку її громадян. Адже безпека країни в цілому залежить від громадянської позиції кожного.
Тримаємо фронт та разом наближаємо перемогу. Слава Україні!