Представники Центру з розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин відвідали Вільнянську громаду
Наразі на території Вільнянської МТГ більше 30 громадян мають статус безвісти зниклих під час бойових дій та на тимчасово окупованих територіях. За ініціативи Національної поліції України з метою підвищення результативності розшукових дій створена спеціалізована група у складі слідчих, оперативників кримінальної поліції, кібепроліцейських та спеціалістів -криміналістів. У грудні в Запоріжжі був відкритий Центр з розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Основною метою його діяльності є підвищення ефективності слідчої та пошукової роботи та налагодження постійного зв’язку поліцейських з родинами безвісти зниклих.
30 травня у Вільнянській МТГ відбулась зустріч представників Центру з керівництвом громади та родинами безвісті зниклих. У заході взяли участь виконуюча обов’язки начальника відділу з питань ветеранської політики ЗОДА Катерина Михайліченко, головний спеціаліст Управління з питань осіб, зниклих за особливих обставин, МВС Олена Орєшкіна, начальник відділу розшуку злочинності та безвісті зниклих громадян УКР ГУНП Запорізької області, підполковник поліції Сергій Чепурний, представники Вільнянської міської влади та родини безвісті зниклих.
На зустрічі, Олена Орєшкіна пояснила, що коли зникає людина, то здебільшого спершу їхні рідні чи знайомі не знають, куди звертатися і як діяти. Тож координаторка наголосила, що заявити про зникнення можуть не лише родичі, а й друзі: “Одразу частина повідомляє військкомат. Часто військкомат приходить до людей і повідомляє їх, що їхній рідний зник безвісти. Після цього в частинах проводиться розслідування і під час нього з'ясовуються якісь обставини, про які родина може і не знати. Родина повинна звертатися до військкомату, потім дзвонити в НІБ (Національне інформаційне бюро) 16-48, після цього їм радять звернутися до поліції, потім здають ДНК-тест, потім шукають, куди ще звернутися, як правило це Координаційний штаб, СБУ, структури з поводження з військовополоненими, до нас в координаційну раду. Всі результати пошуку об'єднані в єдиному інформаційному центрі в НІБі". Також потрібно реєструватися на сайті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, звертатися до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України з листами на електронну пошту та до Міжнародного Комітету Червоного Хреста (ця організація збирає дані).
До списків на обмін потрапляють абсолютно всі, списки вибірково не складаються, каже Олена Орєшкіна. Всі хто був полонений, хто був зниклий безвісти, або ті, хто залишився на полі бою і тіло кого не повернули, включно з військовослужбовцями з 2014 року, учасниками АТО.
Олена Орєшкіна пояснила, що вони не лише консультують рідних та знайомих, а й допомагають юридично та психологічно, оскільки на базі Центру працюють юрист і психолог. Також рідних/знайомих супроводжують не лише під час пошуку, а й після — під час реабілітації після полону, а також з похованнями.
Часто виникають питання з виплатами компенсацій від держави рідним, у яких зникли безвісти, або загинули як військові, так і цивільні, але у випадку з цивільними треба обов'язково документувати, що вони були в полоні, або зазнавали катувань. Також Олена Орєшкіна наголосила, що зараз вчиняється багато шахрайських дій, коли рідним пропонують буцімто допомогу у пошуку, або поверненню тіла загиблого, а насправді можуть вимагати гроші, або витягувати додаткову інформацію і використовувати її на користь окупантів. Координаторка закликає нікому не повідомляти персональну інформацію про зниклу особу, окрім офіційних державних органів та не розміщувати її в інтернеті, щоб її не використали окупанти. Адже те, що розповідає полонений (військовослужбовець), або заручник (цивільний) може відрізнятися від того, що скажуть рідні.
Сергій Чепурний розповів про алгоритм дій та те, чим займається саме поліція у допомозі рідним безвісті зниклих громадян. Зустріч закінчилася інтерактивно у форматі: запитання-відповідь.
Довідково: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими відкрив новий номер для консультацій. - 0800300529 (новий безоплатний номер для дзвінків з України).